Vairuotojai turi pasirūpinti ne tik žieminių padangų keitimu: ar žinote kur padėti senas padangas?

Kiekvienais metais rudenį ir pavasarį Lietuvoje yra automobilių servisų bei padangų aptarnavimo įmonių apgulties metas. Iki lapkričio 10 dienos, visi mūsų šalyje eksploatuojami automobiliai eisme gali dalyvauti tik jei ant jų sumontuotos žieminės padangos. Tačiau kai kurie vairuotojai turi pasirūpinti ne tik žieminių padangų keitimu, bet ir kur padėti naudoti jau nebetinkamas vasarines padangas. Bet ar visi žino, kur ir kaip tai padaryti? Apie tai klausinėjome vairuotojų.

Dauguma savo pareigas ir teises žino

Padangų keitimo laikotarpiu, vairuotojai turi aibę rūpesčių – reikia surasti vietą ir tinkamą laiką jų montavimui, kai kuriems reikia įsigyti naują automobilių apavą, o daliai vairuotojų dar reikia pasirūpinti ir tuo, kur išmesti naudoti jau nebetinkamas padangas.

Atlikus vairuotojų apklausą Vilniaus gatvėse ir paklausus, kur vairuotojai deda naudoti netinkamas padangas ir ar žino, kaip tai padaryti atsakingai, dauguma jų atsakė, kad šį rūpestį palieka automobilių servisams, kuriuose keičia padangas. Dalis vairuotojų teigė, jog naudojasi ir tuo, kad perkant naujas padangas, tokį patį kiekį senų gali palikti pirkimo vietoje. Buvo ir tokių, kurie ne tik žino, bet ir naudojasi galimybe keturias padangas neatlygintinai palikti stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelėse.

Tik maža dalis, maždaug kas dešimtas iš kalbintų vairuotojų pripažino, kad tiksliai nežino kur reikėtų dėti naudoti netinkamas padangas, tačiau pridūrė, jog žada pasidomėti tokia informacija ir susipažinti su savo teisėmis bei pareigomis.

Deja, senos padangos vis dar randamos išmėtytos bet kur. Štai ir tarp mūsų kalbintų vairuotojų keli pripažino, kad kartais pastebi padangas, kurios išmestos tam netinkamose vietose – šalikelėse, miškuose, prie buitinių atliekų konteinerių ar dar blogiau, gyvenamojoje aplinkoje.

Teigiamas lenktynininkų pavyzdys

Gerokai daugiau padangų nei eiliniai vairuotojai sunaudojantys lenktynininkai teigia, kad su šiomis atliekomis elgiasi atsakingai bei džiaugiasi galimybėmis iš karto atiduoti didesnį nebenaudojamų padangų kiekį.

„Pagaliau atsirado įmonių, kurios surenka senas padangas. Tai didžiausia svajonė. Neseniai padariau savo sandėlio išvalymą ir atidaviau net 1400 senų nebetinkamų naudoti padangų. Laikiau tokias, kur dar atrodė, kad gal panaudojamos, bet supratau, kad man jų nebereikia“, – pasakoja įvairiose automobilių sporto disciplinose dalyvaujantis lenktynininkas Ramūnas Čapkauskas.

Jaunosios kartos lenktynininkas Justas Jonušis sako, kad sunkiai galėtų suskaičiuoti per metus lenktynėse sunaudojamų padangų skaičių, tačiau jų atliekomis rūpinasi atsakingai bei pastebi, kad dažnai tokių atliekų utilizavimu pasirūpina ir lenktynių organizatoriai.

„Bendrai paėmus, per metus gal daugiau nei 50 komplektų susidaro. Kai keičiu savo automobilio padangas, tai senąsias palieku servise ir jie rūpinasi utilizavimu, o, pavyzdžiui, kartingų varžybose, būna įrengiami specialūs konteineriai, kur metamos senos padangos ir lenktynių organizatoriai arba trasos savininkai pasirūpina tinkamu jų utilizavimu“, – sako J. Jonušis.

Žiedinių lenktynių profesionalas Robertas Kupčikas teigia, kad kai reikia išmesti naudoti nebetinkamas padangas, naudojasi viena iš galimybių, kuri priimtina ir daliai eilinių vairuotojų.

„Per sezoną sunaudojame apie 30–40 komplektų padangų. Panaudotas paliekame ten, kur montuojame naujas, jie ir pasiima senąsias“, – sako ilgametis žiedinių lenktynių dalyvis Robertas Kupčikas.

Kur dėti naudoti nebetinkamas padangas?

Jei esate vienas iš tų, kurie nežino ką daryti su senomis padangomis, į šį klausimą išsamiai atsako specialistai.

„Yra net kelios galimybės tai padaryti atsakingai ir nekenkiant nei aplinkai nei sau. Pirmoji – tokį patį kiekį kiek perkate naujų, pirkimo vietoje galite palikti senų padangų. Tokiu atveju pardavėjai tai turi daryti be jokio papildomo mokesčio.

Antroji galimybė, kurią turi žinoti vairuotojai, – automobilių servisai taip pat turi priimti tokį kiekį senų padangų, kiek yra permontuojama.

Trečioji – stambiagabaričių atliekų tvarkymo aikštelės. Jose yra galimybė vienam žmogui per metus nemokamai atiduoti iki penkių naudoti nebetinkamų padangų, pakanka su savimi turėti asmens dokumentą“, – teigia „Padangų importuototojų organizacijos“ vadovė Jekaterina Volkė.

Jei nuspręstumėte nesinaudoti nei viena iš išvardintų galimybių, bet padangas išmesti bet kur, pavyzdžiui, šalikelėje ar miške, ne tik užsidėsite juodą žymę sau ant sąžinės, bet gali tekti susimokėti ir baudą. Už kiekvieną ne vietoje išmestą padangą, gali tekti sumokėti nuo 30 iki 90 eurų baudą, todėl, pavyzdžiui, išmetus keturias padangas, bauda gali siekti 270 eurų, o prie to reikėtų pridėti ir 44 eurų baudą už aplinkai padarytą žalą. Taigi, jeigu nemotyvuoja moralė, elgtis atsakingai gali priversti piniginė.

Šaltinis: https://www.lrytas.lt/auto/technika/2022/11/04/news/vairuotojai-turi-pasirupinti-ne-tik-zieminiu-padangu-keitimu-ar-zinote-kur-padeti-senas-padangas–25066092